Chociaż zdajemy sobie sprawę, że to tylko zabobony, to jednak wiele osób pluje przez ramię, gdy czarny kot przejdzie im drogę. Cieszymy się też kiedy znajdziemy czterolistną koniczynę, mając nadzieję, że przyniesie nam szczęście. Okazuje się, że nie tylko Polacy są przesądni. Na całym świecie istnieje wiele zabobonów i przesądów, w które wierzą ludzie. Jeśli zastanawialiście się kiedyś jakie są najpopularniejsze przesądy, dowiecie się tego poniżej.

Najpopularniejsze przesądy w Polsce

Jeden z najpopularniejszych przesądów w naszym kraju dotyczy drabiny. Otóż wiele osób wie, że nie można pod nią przechodzić, ponieważ przyniesie nam to pecha. Dotyczy to zarówno drabiny opartej o ścianę, jak i tej stojącej samodzielnie. Mówiąc o najpopularniejszych przesądach, nie można pominąć oczywiście czarnego kota. Każdy wie, że gdy tak umaszczony mruczek przejdzie mu drogę, nie zwiastuje to nic dobrego. Ludzie w takiej sytuacji zabawnie reagują plując przez lewe ramię, czy też obracając się wokół siebie i klaszcząc nad głową. Zapewne słyszeliście też o przesądach dotyczących rozsypanej soli. Wiele osób twierdzi, że zwiastuje ona kłótnie. Gdy nam się rozsypie, należy ją wyrzucić przez lewe ramię. Kolejne popularne przesądy to pechowa 13, albo co gorsze piątek 13go. Każdy wie również, że gdy mówimy o czymś złym, a nie chcemy żeby się spełniło, należy odpukać, najlepiej w niemalowane drewno. Warto jeszcze wspomnieć o podkowie przynoszącej szczęście, czy też skrzyżowanych palcach działających podobnie. W zależności od regionu Polski, istnieje wiele innych, niezwykle popularnych przesądów.

Przesądy na świecie

Okazuje się, że nie tylko Polacy są przesądni. W zabobony wierzą ludzie na całym świecie. Rosjanie na przykład, wierzą że złożenie komuś życzeń urodzinowych za wcześnie przyniesie mu pecha. Mieszkańcy Filipin nigdy nie wracają do swojego domu od razu po pogrzebie. Istnieje przekonanie, że w ten sposób odpędza się złe duchy i nie zabiera się ich do miejsca, w którym mieszkamy. Litwini natomiast nigdy nie gwiżdżą w pomieszczeniach. Dlaczego? Ponieważ dźwięk gwizdania przywołuje złe duchy. W Wielkiej Brytanii istnieje przesąd, że nie należy kłaść butów na stole. Nie dlatego, że jest to niehigieniczne, tylko dlatego, że może to spowodować śmierć bliskiej nam osoby. A Włosi boją się sowy dokładnie tak jak Polacy obawiają się czarnego kota.