W każdej kulturze znajdziemy wiele różnych symboli, a kultura chińska jest w nie wyjątkowo bogata. Wywodzą się one z tradycji a ich znaczenie przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Co ciekawe, w kulturze chińskiej, symbole przynoszące szczęście są wszechobecne. Możemy je spotkać na każdym kroku, na budynkach, amuletach, na różnego rodzaju dekoracjach, obrazach i w wielu innych miejscach. Dzisiaj opowiemy Wam o najbardziej popularnych, chińskich symbolach szczęścia. Kto wie, może przynoszą szczęście nie tylko w Chinach!

Zwierzęta przynoszące szczęście

Symboliczne znaczenie w chińskiej kulturze mają zwierzęta. Szczególnie ważne dla Chińczyków są cztery z nich: feniks, smok, jednorożec i żółw. Od wielu pokoleń mieszkańcy Państwa Środka wierzą w ich magiczną moc.

Feniks

To mityczne zwierzę w Chinach uznawano przywódcę wszystkich ptaków. Ludowe wierzenia natomiast twierdzą, że feniks to bóg wiatrów. Najpierw feniksy były utożsamiane zarówno z energią żeńską i męską. Obecnie jednak są wiązane jedynie z energią żeńską. Przede wszystkim są symbolem wdzięku i cnoty. Według ludowych wierzeń, mężczyzna, który posiada amulet z symbolem feniksa z łatwością znajdzie dobrą partnerkę na całe życie.

Smok

Smok jest najprawdopodobniej najbardziej rozpoznawalnym chińskim symbolem. Utożsamiany jest z męską energią. Symbolizuje przede wszystkim dobroć, szczęście i siłę. Chińczycy wierzą, że talizmany z jego symbolem przynoszą pomyślność i wpływają na dobre samopoczucie oraz zdrowie.

Jednorożec

To mityczne zwierzę przede wszystkim symbolizuje dobro. Ludowe wierzenia łączą go również z chęcią posiadania potomstwa. Jednorożec na amulecie może zapewnić płodność i przynieść parom długo wyczekiwane dzieci.

Żółw

Żółw to ostatnie z czterech najważniejszych zwierząt w chińskiej symbolice. Przede wszystkim wiąże się go z mądrością i długowiecznością. Jest również symbolem trwałości, a także niezależności. Jest to symbol, który bardzo często można spotkać w chińskich domach. Według ludowych tradycji, żółw w domu przynosi spokój i harmonię.

Szczęśliwe liczby i kolory oraz inne symbole szczęścia

Zwierzęta to oczywiście to tylko część z popularnych, chińskich symboli. Jak w każdej kulturze, również w tej Państwa Środka znajdziemy wiele innych symboli, które kompletnie różnią się od tych znanych nam w Europie. Na przykład jeśli chodzi o kolory, czarny, będący u nas symbolem żałoby, w Chinach łączony jest z nieśmiertelnością. Bardzo ważne dla Chińczyków kolory to czerwień i złoto. Ten pierwszy symbolizuje szczęście i odwagę, a także lojalność. Drugi natomiast łączony jest z władzą, potęgą i bogactwem. Zastanawiacie się jeszcze jakie liczby są najważniejsze w chińskiej kulturze? Otóż 8 i 9. 9 to symbol wiązany ze smokiem i oznacza siłę i szacunek. 8 natomiast jest chińską 7, która przynosi szczęście i pomyślność. Co ciekawe, w Chinach mieszkania pod numerem 8 są droższe od pozostałych.