Kochacie spotkania ze znajomymi na wróżby? W takim razie z pewnością słyszeliście o Andrzejkach. A słyszeliście też o święcie znanym pod nazwą Katarzynki? Dzisiaj opowiemy Wam odrobinę na temat spotykania się na wróżby, właśnie w te dwa dni. To tradycja, kultywowana przez Polaków od wielu, wielu lat. Z tego artykułu dowiecie się wszystkiego co najistotniejsze odnośnie tych dwóch dni.

Kiedy wyjdę za mąż, czyli Andrzejki

Andrzejki to święto obchodzone przede wszystkim przez kobiety. Przypada w wigilię dnia Św. Andrzeja, czyli 29 listopada. Zgodnie z tradycją, tego dnia spotykają się wszystkie panny, które chcą poznać odpowiedzi dotyczące swojej przyszłości. Chociaż to tradycja wywodząca się sprzed wielu stuleci, wciąż jest doskonałą i chętnie wykorzystywaną okazją do spotkań i zabawy. Dawniej Andrzejki obchodziły tylko i wyłącznie niezamężne panny. Obecnie chętnie świętują ten dzień wszyscy, również mężczyźni. Na czym polegają Andrzejki? Spotykamy się w większym gronie i przeprowadzamy różnego rodzaju zabawy z wróżbami. Mają one za zadanie przepowiedzieć nam naszą przyszłość. Oczywiście istnieją bardzo popularne wróżby, które prawdopodobnie znają wszyscy. Najpopularniejsze chyba jest lanie wosku przez dziurkę od klucza. Wzór, który powstanie na wodzie pokazuje to co może nas czekać w przyszłości. Bardzo popularnie jest również rzucanie skórki od jabłka przez ramię. Kształt, który się z niej ułoży to litera, na którą zaczyna się imię naszej drugiej połowy. Znaną zabawą jest ustawianie w rzędzie butów. Ta osoba, której but znajdzie się na przedzie jako pierwsza wyjdzie za mąż lub się ożeni.

Katarzynki, czyli męski odpowiednik Andrzejek

Andrzejki są niezwykle popularne. Jak się okazuje, także mężczyźni mają dzień, w który mogą poznać odpowiedzi dotyczące czekającej ich przyszłości. Między innymi poznać imię swojej wybranki, lub dowiedzieć się kiedy się ożenią. Katarzynki również obchodzone są w listopadzie. W wigilię dnia Św. Katarzyny, czyli 24 listopada. Podobnie jak w Andrzejki, w ten dzień mężczyźni sugerują się wróżbami. Jednak ogromne znaczenie mają także sny z katarzynkowej nocy. Zgodnie z wierzeniami, w te noc mężczyzna może śnić o swojej przyszłej żonie. To święto jest jednak zdecydowanie mniej popularne niż Andrzejki, które chętnie świętują także mężczyźni.